کانفیگ و کاوش کرنل لینوکس – ۲

دلایل کانفیگ شخصی کرنل

من در بحثی که با دوستان داشتم، این موضوع هم بخودی خود مخالفان و موافقهای خودش رو داشت. من چون خودم موافق این کار هستم در مورد دلیل این کار حرف میزنم:

اول اینکه کرنلهای عمومی و مخصوصا کرنل توزیعها، برای بازه وسیعی از سخت افزارها کانفیگ شدن. این مشکل و ضعف سازندگان این توزیعها نیست. در حقیقت کار اونها درسته و واقعا هم باید اینگونه باشه. ولی وقتی سورس کرنل آزاده، وقتی به راحتی میتونیم کرنل رو بچسبونیم به سخت‌افزار خودمون، چرا این کار رو نکنیم؟ سازندگان توزیعها یک کرنل رو تنظیم میکنن برای اون توزیع، نه به این معنی که اون کانفیگ بهترین کانفیگ موجوده و دست بردن در اون فقط بدترش میکنه. خیر اینطور نیست. اونها فقط چیزی رو تحویل کابر میدن که در حد ممکن برای همه کاربردی و پایدار باشه. اگر شما بتونید کرنلتون رو طوری کانفیگ کنید که برای همه مفید نباشه ولی برای خودتون در بهترین حالت ممکن باشه آیا این بده؟ آیا باحالتر نیست؟ وقتی شما میدونید سیستمتون چیه، معماری سیستمون چیه، سازندگان قطعاتتون کدوم شرکتها هستند، میدونید سیستمتون رو برای چه کاربردی میخواهید، چرا باید یه کوله بار اضافی رو با خودتون حمل کنید؟ وقتی شما یه سیستم Intel دارید با معماری ۶۴ بیتی برای استفاده خونگی، چرا باید درایورها و تنظیمات IBM و AMD و دیگر تولید کننده ها رو با خودتون حمل کنید؟ وقتی میدونید کارت گرافیک Nvidia دارید، چرا باید درایور و ابزارهای دیگر سازندگان رو داشته باشید؟ وقتی سیستم شما یک کامپیوتر شخصیه، چرا باید درایورهای فتوسل تیرهای چراغ برق رو داشته باشید؟
ازین دید نگاه کنیم کرنل بیشتر شبیه پا میمونه برا بدن. تمام بدن رو پا سواره. چرا وقتی شماره پای من ۴۴ هست کفش ۵۴ بپوشم؟ منطقیه؟
مورد دوم بحث امنیت هست. منظور این نیست که ما از سازندگان توزیع دانش بالاتری داریم. مساله اینه که اون کرنل خیلی عمومی ساخته شده. ما میتونیم بنابر حد بدبینیمون به دنیای خارج از سیستممون و اهمیتی که به امنیتمون میدیم چیزهای دیگری هم استفاده کنیم و موارد منسوخ و غیر کاربردی رو از مدار خارج کنیم. همچنین مساله امنیتی دیگری که وجود داره پچ‌ها هستن. اگر حفره ای در کرنل باشه و پچش در گیت کرنل اومده باشه شما فورا میتونید کرنل خودتون رو پچ کنید و منتظر نباشید تا سازنده توزیع اون رو براتون پچ کنه. این هم یک برگ برنده دیگه‌ست.
مورد بعدی درایوره. خود کرنل در زمینه درایور خیلی به روز و آنتایمه. اما توزیعها هرکدوم سیاستهای خاص خودشون رو دارن. شما با کانفیگ کرنل خودتون میتونید از هر درایوری که تا الان منتشر شده برای لینوکس بهره ببرید.
در این باب شاید واقعا دلیلها بسیار زیاد و متنوع باشن اما چیزی که برای من مهمه و آرزوم اینه اتفاق بیفته برای همه‌تون اینه که ترستون از کرنل بریزه. برام مهمه که عاشق سادگی و قدرت و انعطاف پذیری کرنلی بشید که از ساعت مچی و سنسور نور تا بزرگترین ابرکامپیوترها رو پشتیبانی میکنه و روح در کالبدش میدمه.

درباره نویسنده: Hoshyar Karimi

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *