نمایش تصاویر کوچک (بند انگشتی) در ترمینال

بعضی اسکرین‌ها از صفحه‌ی ترمینال دیده بودم که تصاویر کوچیکی داخلشون دارن ، برام جال بود که منم تصاویر رو بتونم داخل ترمینال ببینم و نیاز نباشه گرافیکی برم این کار رو انجام بدم ، با یه سرچ ساده به lsix رسیدم ، شبیه دستور ls با این تفاوت که مختص عکس هست 🙂 برای من جالب بود ، شما رو نمی‌دونم.
درواقع lsix یک ابزار cli برای نمایش عکس‌ها در ترمیناله که با استفاده از گرافیک sixel طراحی شده و از ImageMagic استفاده می‌کنه ، پس تمام فرمت‌هایی که توسط ImageMagic پشتیبانی میشه رو نمایش میده. sixel مخفف six pixel است که خودش یه فرمت از bitmap است ، درمورد btimap همه می‌دونید که یک فرمت تصویره که بصورت پیکسل پیکسل دخیره میشه و درواقع هر عکس به تعداد زیادی پیکسل تقسیم میشه و اطلاعات هرکدوم از این پیکسل ها ذخیره میشه ، پیشنهاد می‌کنم درمورد sixel این لینک ویکیپدیا رو بخونید.

با توجه به ویژگی‌های sixel میشه چند ویزگی جالب رو برای lsix گفت:
۱- خودش بصورت خودکار تشخیص میده که ترمینال شما از sixel پشتیبانی میکنه یا نه ، اگر ترمینالتون پشتیبانی نکرد به شما میگه تا تنظیماتش رو درست کنید.
۲- بطور خودکار رنگ بک گراند ترمینال شما رو تشخیص میده و تصاویر رو جوری نشون میده که برای شما واضح و شفاف باشند.
۳- اگر تعداد تصاویر شما در یک دایرکتوری زیاد باشد (معمولن بیشتر از ۲۱ تصویر) اونها رو بصورت سطر به سطر نشون میده.
۴- از ssh پشتیبانی میکنه و به راحتی میتونید تصاویر روی سرور خودتون رو از راه دور مدیریت کنید.
۵- فرمت‌های بجز bitmap رو هم پشتیبانی میکنه پس با svg, .eps, .pdf, .xcf و … مشکلی نخواهید داشت.
۶- با Bash نوشته شده پس بدون مشکل در تمام توزیع‌های لینوکسی کار میکنه

بریم سراغ نصب ، همونجور که در بالا گفتم از ImageMagic استفاده میکنه پس اگر روی سیستمتون نصب نیست ، با دستور زیر نصبش کنید:

خب الآن آخرین نسخه lsix رو از گیتهاب می‌گیریم:

از حالت فشرده خارجش کنید:

در یکی از مسیرهای متغیر PATH کپیش کنید:

و بهش دسترسی اجرایی بدید:

خب به همین راحتی نصب شد ، نکته‌ای که باید بهش توجه کنید اینه که ترمینالتون باید از sixel graphic پشتیبانی کنه ، ترمینالهایی که پشتیبانی می‌کنن XTerm ، MLterm ، WSLtty و MiniTTY هستن ، اگر مثل من از ترمینال konsole استفاده کنید باید بگم متاسفانه استفاده از این برنامه بخاطر پشتیبانی نکردن از sixel graphic ، امکان پذیر نیست. من برای تست کردن از mlterm استفاده کردم و پیشنهاد می‌کنم شما هم از این ترمینال استفاده کنید.
البته بعد نوشتن دیدم که به راحتی می‌تونید با یه aur helper اون رو از aur بگیرید و نیازی نیست که مراحل بالا رو برید 🙂 اما مشکلی نیست ، این باشه معرفی یه ابزار جالب برای دیدن عکس‌ها در ترمینال


درباره نویسنده: آرمان صابری

آرمان صابری هستم علاقمند به دنیای گنولینوکس و فلسفه آزادی نرم افزار ، تلاش می‌کنم تا بتونم سهم خودم را در گسترش فلسفه آزادی انجام بدم.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.